Išči

    Predsednik Državnega zbora Republike Slovenije

    Predsednik Državnega zbora
    Republike Slovenije
    Flag of Slovenia.svg
    Planina v Podbočju 2018 06 (cropped).jpg
    Trenutno:
    Igor Zorčič

    od 5. marca 2020
    ČlanDržavni zbor Republike Slovenije
    NaslovDržavni zbor
    Šubičeva ulica 4
    1102 Ljubljana
    Prvi nosilecFrance Bučar
    Spletna stranDz-rs.si
    Republika Slovenija
    Coat of arms of Slovenia.svg

    Članek je del serije:
    Politika in uprava Slovenije


    Flag of Europe.svg
    članica Evropske unije
    članica evrskega območja
    članica Schengenskega območja

    Flag of NATO.svg
    članica zveze NATO


    Predsednik Državnega zbora predstavlja Državni zbor in vodi njegovo delo. Predsednik Državnega zbora je po protokolu drugi najpomembnejši človek v državi.

    Vsebina

    Ustava Republike Slovenije

    Delo in dolžnosti predsednika Državnega zbora so primarno določene z Ustavo Republike Slovenije. Predsednik državnega zbora je omenjen v 4 členih:

    Pristojnosti

    Predsednik predstavlja Državni zbor in vodi njegovo delo:

    (vir: Uradna stran DZ RS)

    Predsedniki

    # Slika Ime Začetek Konec Stranka Mandat
    1. BucarFrance.JPG France Bučar 9. maj 1990 23. december 1992 SDZ Skupščina
    2. Herman Rigelnik 23. december 1992 14. september 1994 LDS 1.
    - Miroslav Mozetič

    v. d.

    14. september 1994 16. september 1994 SKD
    3. SkoljcJozef.jpg Jožef Školč 16. september 1994 28. november 1996 LDS
    4. Janez Podobnik 2015.jpg Janez Podobnik 3. december 1996 27. oktober 2000 SLS, SLS+SKD 2.
    5. Borut Pahor 2010.jpg Borut Pahor 10. november 2000 9. julij 2004 SD 3.
    - Valentin Pohorec

    v. d.

    9. julij 2004 12. julij 2004 DeSUS
    6. Franc Horvat 12. julij 2004 22. oktober 2004 SD
    7. France Cukjati 2012.jpg France Cukjati 22. oktober 2004 15. oktober 2008 SDS 4.
    8. Pavel Gantar, March 2011.jpeg Pavel Gantar 15. oktober 2008 2. september 2011 Zares 5.
    - Vasja Klavora.jpg Vasja Klavora

    v. d.

    2. september 2011 2. september 2011 DeSUS
    9. Ljubo Germič 2011.jpg Ljubo Germič 2. september 2011 21. december 2011 LDS
    10. Gregor Virant crop.jpg Gregor Virant 21. december 2011 28. januar 2013 Državljanska lista
    Gregorja Viranta
    6.
    - Jakob Presečnik 2013.jpg Jakob Presečnik

    v. d.

    28. januar 2013 27. februar 2013 SLS
    11. Janko Veber 2014.jpg Janko Veber 27. februar 2013 1. avgust 2014 SD
    12. Milan Brgez 2014.jpg Milan Brglez 1. avgust 2014 22. junij 2018 SMC 7.
    13.
    Matej Tonin 22. junij 2018 23. avgust 2018 NSi 8.
    - Tina Heferle.jpg Tina Heferle

    v. d.

    23. avgust 2018 23. avgust 2018 LMŠ
    14. Dejan Židan 2015-04-10.jpg Dejan Židan 23. avgust 2018 3. marec 2020 SD
    - Branko SImonovič

    v. d.

    3. marec 2020 5. marec 2020 DeSUS
    15.
    Planina v Podbočju 2018 06 (cropped).jpg
    Igor Zorčič 5. marec 2020 SMC

    Viri in opombe

    Zunanje povezave