Išči

    Seznam obrambnih ministrov Francije

    Seznam obrambnih ministrov Francije.

    Državni sekretarji vojne 1643–1791

    Sekretar Začetek Konec
    Michel le Tellier 1643 1666
    François Michel le Tellier, marquis de Louvois 1666 16. julij 1691
    Louis-François le Tellier de Louvois, marquis de Barbezieux 16. julij 1691 5. januar 1701
    Michel de Chamillart 5. januar 1701 9. junij 1709
    Daniel Voysin de la Noiraye 9. junij 1709 14. september 1715
    Louis Hector, duc de Villars 1. oktober 1715 24. september 1718
    Claude le Blanc 24. september 1718 1. julij 1723
    François Victor le Tonnelier de Breteuil 1. julij 1723 19. junij 1726
    Claude le Blanc 19. junij 1726 1728
    Nicolas Prosper Bauyn d'Angervilliers Julij 1728 Februar 1740
    François Victor le Tonnelier de Breteuil Februar 1740 7. januar 1743
    Marc Pierre de Voyer de Paulmy, comte d'Argenson 7. januar 1743 1. februar 1757
    Antoine René de Voyer, marquis de Paulmy 1. februar 1757 3. marec 1758
    Charles Louis Auguste Fouquet de Belle-Isle 3. marec 1758 27. januar 1761
    Étienne François, duc de Choiseul 27. januar 1761 24. december 1770
    Louis François, marquis de Monteynard 26. januar 1771 27. januar 1774
    Emmanuel Armand de Vignerot du Plessis de Richelieu, duc d'Aiguillon 27. januar 1774 2. junij 1774
    Louis Nicolas Victor de Félix d'Ollières, comte du Muy 5. junij 1774 10. oktober 1775
    Claude Louis, comte de Saint-Germain 27. oktober 1775 27. september 1777
    Alexandre Marie Léonor de Saint-Mauris de Montbarrey 27. september 1777 19. december 1780
    Philippe Henri, marquis de Ségur 23. december 1780 29. avgust 1787
    Louis Charles-Auguste le Tonnelier, baron de Breteuil 29. avgust 1787 23. september 1787
    Athanase Louis Marie de Loménie, comte de Brienne 23. september 1787 30. november 1788
    Louis Pierre de Chastenet, comte de Puységur 30. november 1788 13. julij 1789
    Victor François, Duc de Broglie 13. julij 1789 16. julij 1789
    Jean-Frédéric de la Tour du Pin-Gouvernet 4. avgust 1789 16. november 1790
    Louis le Bègue du Presle Duportail 16. november 1790 7. december 1791

    Ministri vojne, 1791–1940

    Minister Začetek Konec
    Louis, comte de Narbonne-Lara 7. december 1791 9. marec 1792
    Pierre Marie de Grave 9. marec 1792 9. maj 1792
    Joseph Marie Servan de Gerbey 9. maj 1792 13. junij 1792
    Charles Dumouriez 13. junij 1792 18. junij 1792
    Pierre August Lajard 18. junij 1792 23. julij 1792
    Charles Franqueville d'Abancourt 23. julij 1792 10. avgust 1792
    Joseph Marie Servan de Gerbey 10. avgust 1792 3. oktober 1792
    Pierre Henri Hélène Marie Lebrun-Tondu 3. oktober 1792 18. oktober 1792
    Jean-Nicolas Pache 18. oktober 1792 4. februar 1793
    Pierre Riel de Beurnonville 4. februar 1793 1. april 1793
    Pierre Henri Hélène Marie Lebrun-Tondu 1. april 1793 4. april 1793
    Jean Baptiste Noël Bouchotte 4. april 1793 20. april 1794
    nihče 20. april 1794 3. november 1795
    Jean-Baptiste Aubert-Dubayet 3. november 1795 8. februar 1796
    Claude Louis Petiet 8. februar 1796 15. julij 1797
    Lazare Hoche 15. julij 1797 22. julij 1797
    Barthélemy Louis Joseph Schérer 22. julij 1797 21. februar 1799
    Louis Marie de Milet de Mureau 21. februar 1799 2. julij 1799
    Jean-Baptiste Bernadotte 2. julij 1799 14. september 1799
    Edmond Louis Alexis Dubois-Crancé 14. september 1799 10. november 1799
    Louis-Alexandre Berthier 11. november 1799 2. april 1800
    Lazare Carnot 2. april 1800 8. oktober 1800
    Louis-Alexandre Berthier, prince de Neuchâtel 8. oktober 1800 19. avgust 1807
    Henry Clarke, duc de Feltre 19. avgust 1807 1. april 1814
    Pierre-Antoine, comte Dupont de l'Étang 3. april 1814 3. december 1814
    Nicolas Jean de Dieu Soult, duc de Dalmatie 3. december 1814 11. marec 1815
    Henry Clarke, duc de Feltre 11. marec 1815 20. marec 1815
    Louis Nicolas Davout, duc d'Auerstadt 20. marec 1815 7. julij 1815
    Laurent, comte de Gouvion de Saint-Cyr 7. julij 1815 26. september 1815
    Henry Clarke, duc de Feltre 26. september 1815 12. september 1817
    Laurent, marquis de Gouvion de Saint-Cyr 12. september 1817 19. november 1819
    Marie Victor Nicolas de Fay, marquis de La Tour-Maubourg 19. november 1819 14. december 1821
    Claude Victor, duc de Bellune 14. december 1821 23. marec 1823
    Alexandre, vicomte Digeon 23. marec 1823 15. april 1823
    Claude Victor, duc de Bellune 15. april 1823 19. oktober 1823
    Ange Hyacinthe Maxence, baron de Damas 19. oktober 1823 4. avgust 1824
    Aimé, duc de Clermont-Tonnerre 4. avgust 1824 4. januar 1828
    Louis Victor de Blacquetot de Caux 4. januar 1828 8. avgust 1829
    Louis, comte de Ghaisne de Bourmont 8. avgust 1829 31. julij 1830
    Étienne Maurice, comte Gérard 31. julij 1830 17. november 1830
    Nicolas Jean de Dieu Soult, duc de Dalmatie 17. november 1830 18. julij 1834
    Étienne Maurice, comte Gérard 18. julij 1834 10. november 1834
    Simon Bernard 10. november 1834 18. november 1834
    Édouard Adolphe Casimir Joseph Mortier, duc de Trévise 18. november 1834 12. marec 1835
    Henri Gauthier, comte de Rigny 12. marec 1835 30. april 1835
    Nicolas Joseph, marquis Maison 30. april 1835 6. september 1836
    Simon Bernard 6. september 1836 31. marec 1839
    Amédée Louis Despans-Cubières 31. marec 1839 12. maj 1839
    Antoine Virgile Schneider 12. maj 1839 1. marec 1840
    Amédée Louis Despans-Cubières 1. marec 1840 29. oktober 1840
    Nicolas Jean de Dieu Soult, duc de Dalmatie 29. oktober 1840 10. november 1845
    Alexandre Pierre Chevalier Moline de Saint-Yon 10. november 1845 9. maj 1847
    Camille Alphonse Trézel 9. maj 1847 24. februar 1848
    Marie Alphonse Bedeau 24. februar 1848 25. februar 1848
    Jacques Gervais, baron Subervie 25. februar 1848 20. marec 1848
    Louis Eugène Cavaignac 20. marec 1848 5. april 1848
    François Jean Dominique Arago 5. april 1848 11. maj 1848
    Jean-Baptiste Adolphe Charras 11. maj 1848 17. maj 1848
    Louis Eugène Cavaignac 17. maj 1848 28. junij 1848
    Louis Juchault de Lamoricière 28. junij 1848 20. december 1848
    Joseph Marcelin Rulhières 20. december 1848 31. oktober 1849
    Alphonse Henri, comte d'Hautpoul 31. oktober 1849 22. oktober 1850
    Jean-Paul, comte de Schramm 22. oktober 1850 9. januar 1851
    Auguste Étienne, comte Régnault de Saint-Jean d'Angély 9. januar 1851 24. januar 1851
    Jacques Louis César Alexandre, comte de Randon 24. januar 1851 26. oktober 1851
    Achille de Saint-Arnaud 26. oktober 1851 11. marec 1854
    Jean-Baptiste Philibert Vaillant 11. marec 1854 5. maj 1859
    Jacques Louis César Alexandre, comte de Randon 5. maj 1859 20. januar 1867
    Adolphe Niel 20. januar 1867 13. avgust 1869
    Charles Rigault de Genouilly 13. avgust 1869 21. avgust 1869
    Edmond Leboeuf 21. avgust 1869 20. julij 1870
    Pierre Charles Dejean 20. julij 1870 10. avgust 1870
    Charles Guillaume Cousin-Montauban, duc de Palikao 10. avgust 1870 4. september 1870
    Adolphe Charles Le Flô 4. september 1870 5. junij 1871
    Ernest Courtot de Cissey 5. junij 1871 25. maj 1873
    François Claude du Barail 29. maj 1873 22. maj 1874
    Ernest Courtot de Cissey 22. maj 1874 15. avgust 1876
    Jean Auguste Berthaud 15. avgust 1876 23. november 1877
    Gaétan de Grimaudet de Rochebouët 23. november 1877 13. december 1877
    Jean-Louis Borel 13. december 1877 16. maj 1878
    Henri François Xavier Gresley 16. maj 1878 28. december 1879
    Jean Joseph Frédéric Adolphe Farre 28. december 1879 14. november 1881
    Jean-Baptiste Campenon 14. november 1881 26. januar 1882
    Jean-Baptiste Billot 30. januar 1882 29. januar 1883
    Jean Thibaudin 31. januar 1883 9. oktober 1883
    Jean-Baptiste Campenon 9. oktober 1883 3. januar 1885
    Jules Louis Lewal 3. januar 1885 6. april 1885
    Jean-Baptiste Campenon 6. april 1885 7. januar 1886
    Georges Boulanger 7. januar 1886 30. maj 1887
    Théophile Adrien Ferron 30. maj 1887 12. december 1887
    François Auguste Logerot 12. december 1887 3. april 1888
    Charles de Freycinet 3. april 1888 11. januar 1893
    Julien Léon Loizillon 11. januar 1893 3. december 1893
    Auguste Mercier 3. december 1893 24. januar 1895
    Émile Zurlinder 28. januar 1895 1. november 1895
    Godefroy Cavaignac 1. november 1895 29. april 1896
    Jean-Baptiste Billot 29. april 1896 28. junij 1898
    Godefroy Cavaignac 28. junij 1898 5. september 1898
    Émile Zurlinden 5. september 1898 17. september 1898
    Charles Chanoine 17. september 1898 25. oktober 1898
    Édouard Locroy 25. oktober 1898 1. november 1898
    Charles de Freycinet 1. november 1898 6. maj 1899
    Camille Krantz 6. maj 1899 22. junij 1899
    Gaston, marquis de Gallifet 22. junij 1899 20. maj 1900
    Louis André 20. maj 1900 14. november 1904
    Maurice Berteaux 14. november 1904 12. november 1905
    Eugène Étienne 12. november 1905 25. oktober 1906
    Georges Picquart 25. oktober 1906 24. julij 1909
    Jean Brun 24. julij 1909 23. februar 1911
    Aristide Briand 23. februar 1911 2. marec 1911
    Maurice Berteaux 2. marec 1911 21. maj 1911
    François Louis Auguste Goiran 27. maj 1911 27. junij 1911
    Adolphe Messimy 27. junij 1911 14. januar 1912
    Alexandre Millerand 14. januar 1912 12. januar 1913
    Albert Lebrun 12. januar 1913 21. januar 1913
    Eugène Étienne 21. januar 1913 9. december 1913
    Joseph Noullens 9. december 1913 9. junij 1914
    Théophile Delcassé 9. junij 1914 13. junij 1914
    Adolphe Messimy 13. junij 1914 26. avgust 1914
    Alexandre Millerand 26. avgust 1914 29. oktober 1915
    Joseph Galliéni 29. oktober 1915 16. marec 1916
    Pierre Auguste Roques 16. marec 1916 12. december 1916
    Hubert Lyautey 12. december 1916 14. marec 1917
    Lucien Lacaze 14. marec 1917 20. marec 1917
    Paul Painlevé 20. marec 1917 16. november 1917
    Georges Clemenceau 16. november 1917 20. januar 1920
    André Lefèvre 20. januar 1920 16. december 1920
    Flaminius Raiberti 16. december 1920 16. januar 1921
    Louis Barthou 16. januar 1921 15. januar 1922
    André Maginot 15. januar 1922 14. junij 1924
    Charles Nollet 14. junij 1924 17. april 1925
    Paul Painlevé 17. april 1925 29. oktober 1925
    Édouard Daladier 29. oktober 1925 28. november 1925
    Paul Painlevé 28. november 1925 23. junij 1926
    Louis Guillaumat 23. junij 1926 19. julij 1926
    Paul Painlevé 19. julij 1926 3. november 1929
    André Maginot 3. november 1929 21. februar 1930
    René Besnard 21. februar 1930 2. marec 1930
    André Maginot 2. marec 1930 13. december 1930
    Louis Barthou 13. december 1930 27. januar 1931
    André Maginot 27. januar 1931 6. januar 1932
    André Tardieu 14. januar 1932 20. februar 1932
    François Piétri 20. februar 1932 3. junij 1932
    Joseph Paul-Boncour 3. junij 1932 18. december 1932
    Édouard Daladier 18. december 1932 30. januar 1934
    Jean Fabry 30. januar 1934 4. februar 1934
    Joseph Paul-Boncour 4. februar 1934 9. februar 1934
    Philippe Pétain 9. februar 1934 8. november 1934
    Louis Maurin 8. november 1934 7. junij 1935
    Jean Fabry 7. junij 1935 24. januar 1936
    Louis Maurin 24. januar 1936 4. junij 1936
    Édouard Daladier 4. junij 1936 18. maj 1940
    Paul Reynaud 18. maj 1940 16. junij 1940
    Maxime Weygand (nacionalna obramba)
    and Louis Colson (vojna)
    16. junij 1940 6. september 1940
    Charles Huntziger 6. september 1940 11. avgust 1941
    François Darlan 11. avgust 1941 18. april 1942
    Eugène Bridoux 18. april 1942 20. avgust 1944

    Svobodni francoski komisarji za vojno, 1941–1944

    Komisar Začetek Konec
    Paul Legentilhomme 24. september 1941 9. november 1943
    André Le Troquet 9. november 1943 4. april 1944
    André Diethelm 4. april 1944 10. september 1944

    Ministri nacionalne obrambe, 1944–1974

    Minister Začetek Konec
    André Diethelm 10. september 1944 21. november 1945
    Edmond Michelet 21. november 1945 24. junij 1946
    Félix Gouin 24. junij 1946 16. december 1946
    André Le Troquer 16. december 1946 22. januar 1947
    François Billoux 22. januar 1947 4. maj 1947
    Yvon Delbos 4. maj 1947 22. oktober 1947
    Pierre-Henri Teitgen 22. oktober 1947 26. julij 1948
    René Mayer 26. julij 1948 11. september 1948
    Paul Ramadier 11. september 1948 28. oktober 1949
    René Pleven 29. oktober 1949 12. julij 1950
    Jules Moch 12. julij 1950 11. avgust 1951
    Georges Bidault 11. avgust 1951 8. marec 1952
    René Pleven 8. marec 1952 19. junij 1954
    Pierre Koenig 19. junij 1954 14. avgust 1954
    Emmanuel Temple 14. avgust 1954 20. januar 1955
    Jacques Chevallier (nacionalna obramba)
    and Maurice Bourgès-Maunoury (oborožene sile)
    20. januar 1955 23. februar 1955
    Pierre Koenig 23. februar 1955 6. oktober 1955
    Pierre Billotte 6. oktober 1955 1. februar 1956
    Maurice Bourgès-Maunoury 1. februar 1956 13. junij 1957
    André Morice 13. junij 1957 6. november 1957
    Jacques Chaban-Delmas 6. november 1957 14. maj 1958
    Pierre de Chevigné 14. maj 1958 1. junij 1958
    Charles de Gaulle (nacionalna obramba)
    and Pierre Guillaumat (armade)
    1. junij 1958 8. januar 1959
    Pierre Guillaumat 1. junij 1958 5. februar 1960
    Pierre Messmer 5. februar 1960 22. junij 1969
    Michel Debré 22. junij 1969 4. april 1973
    Robert Galley 4. april 1973 28. maj 1974

    Ministri za obrambo, 1974&ndashdanes

    Minister Začetek Konec
    Jacques Soufflet 28. maj 1974 1. februar 1975
    Yvon Bourges 1. februar 1975 2. oktober 1980
    Joël Le Theule 2. oktober 1980 14. december 1980
    Robert Galley 22. december 1980 22. maj 1981
    Charles Hernu 22. maj 1981 20. september 1985
    Paul Quilès 20. september 1985 20. marec 1986
    André Giraud 20. marec 1986 12. maj 1988
    Jean-Pierre Chevènement 12. maj 1988 29. januar 1991
    Pierre Joxe 29. januar 1991 9. marec 1993
    Pierre Bérégovoy 9. marec 1993 29. marec 1993
    François Léotard 29. marec 1993 18. maj 1995
    Charles Millon 18. maj 1995 4. junij 1997
    Alain Richard 4. junij 1997 7. maj 2002
    Michèle Alliot-Marie 7. maj 2002