Išči

    Seznam predsednikov Brazilije

    Vsebina

    Seznam

    Pred novo republiko (1990–1983)

    Mandat Stranka Predsednik Opombe
    Stara republika (1889–1930)
    15. november 1889 do 25. februar 1891 Maršal Manuel Deodoro da Fonseca Vodja začasne vlade, potem ko je vodil državni udar proti cesarju. Odstopil
    25. februar 1891 do 23. november 1891 Maršal Manuel Deodoro da Fonseca Izvoljen s strani volilnega kolegija
    23. november 1891 do 15. november 1894 Maršal Floriano Peixoto V.d. predsednika za Deodora
    15. november 1894 do 15. november 1898 Prudente José de Morais Barros Prvi izvoljen predsednik, prvi civilni predsednik.
    10. november 1896 do 4. marec 1897 Manuel Vitorino Pereira V.d. predsednika za Prudenta de Moraisa.
    15. november 1898 do 15. november 1902 Manoel Ferraz de Campos Salles
    15. november 1902 do 15. november 1906 Francisco de Paula Rodrigues Alves
    15. november 1906 do 14. junij 1909 Afonso Augusto Moreira Pena Umrl med mandatom
    14. junij 1909 do 15. november 1910 Dr Nilo Peçanha V.d. predsednika za Peno.
    15. november 1910 do 15. november 1914 Maršal Hermes Rodrigues da Fonseca
    15. november 1914 do 15. november 1918 Venceslau Brás Pereira Gomes
    1918 do 1918 Francisco e Paula Rodrigues Alves Umrl pred zaprisego.
    15. november 1918 do 28. julij 1919 Dr. Delfim Moreira V.d. predsednika za Rodriguesa Alvesa do nove izvolitve.
    28. julij 1919 do 15. november 1922 Dr. Epitácio da Silva Pessoa
    15. november 1922 do 15. november 1926 Artur da Silva Bernardes
    15. november 1926 do 24. oktober 1930 Washington Luís Pereira de Sousa
    Revolucija leta 1930
    24. oktober 1930 do 3. november 1930 Vojaška hunta

    General Augusto Tasso Fragoso General João de Deus Menna Barreto Admiral José Isaias de Noronha

    Po [[Zgodovina Brazilije (Revolucija leta 1930
    3. november 1930 do 20. julij 1934 Getúlio Dorneles Vargas Vodja začasne vlade.
    20. julij 1934 to 1937 Getúlio Dorneles Vargas Ustavna vlada (izvoljen s strani volilnega kolegija).
    Estado Novo (Nova država) – Diktatura
    1937 do 29. oktober 1945 Getúlio Dorneles Vargas Diktator, odstranjen z državnim udarom.
    Druga republika
    29. oktober 1945 do 31. januar 1946 José Linhares Začasni predsednik.
    31. januar 1946 do 31. januar 1951 PSD General Eurico Gaspar Dutra Demokratično izvoljen.
    31. januar 1951 do 24. avgust 1954 PTB Getúlio Dornelles Vargas Demokratično izvoljen. Storil samomor zaradi grožnje državnega udara.
    24. avgust 1954 do 8. november 1955 Dr João Café Filho V.d. predsednika za Vargasa. Odstopil.
    9. november 1955 do 11. november 1955 Carlos Coimbra da Luz V.d. predsednika za Vargasa. Odstopil.
    11. november 1955 do 31. januar 1956 Nereu de Oliveira Ramos V.d. predsednika za Vargasa.
    31. januar 1956 do 31. januar 1961 PSD Juscelino Kubitschek de Oliveira
    31. januar 1961 do 25. avgust 1961 UDN Jânio da Silva Quadros Odstopil zaradi strašnih sil proti njemu.
    25. avgust 1961 do 7. september 1961 Pascoal Ranieri Mazzilli Začasni predsednik.
    7. september 1961 do 1. april 1964 PTB João Belchior Marques Goulart Znan kot Jango. Odstavljen z državnim udarom.
    Vojaška diktatura
    1. april 1964 do 8. april 1964 Pascoal Ranieri Mazzilli V.d. predsednika.
    8. april 1964 do 15. marec 1967 ARENA Maršal Humberto de Alencar Castelo Branco
    15. marec 1967 do 31. avgust 1969 ARENA Maršal Artur da Costa e Silva Izvoljen s strani volilnega kolegija. Odstavljen zaradi slabega zdravja; umrl kmalu zatem.
    31. avgust 1969 do 30. oktober 1969 Vojaška hunta

    Augusto Hamann Rademaker Grünewald Aurélio de Lyra Tavares Márcio de Souza e Mello

    Ministri kopenske vojske, vojne mornarice in vojnega letalstva. V.d. predsednika za Costa e Silvo.
    30. oktober 1969 do 15. marec 1974 ARENA General Emílio Garrastazu Médici Izvoljen s strani volilnega kolegija.
    15. marec 1974 do 15. marec 1979 ARENA General Ernesto Geisel Izvoljen s strani volilnega kolegija.
    15. marec 1979 do 15. marec 1985 ARENA João Baptista de Oliveira Figueiredo Izvoljen s strani volilnega kolegija.
    23. september 1981 do 12. november 1981 Aureliano Chaves V.d. predsednika za Figueireda.
    14. julij 1983 do 26. avgust 1983 Aureliano Chaves V.d. predsednika za Figueireda.
    '

    Nova republika (1983– )

    # Predsednik Mandat Stranka
    Začetek Konec
    (-)
    Senador Tancredo Neves 2 (cropped).jpg
    Tancredo Neves
    9. februar 2010
    9. februar 2010
    Brazilsko demokratično gibanje (PMDB)
    Nekdanji guverner Minas Geraise
    31.
    Sarney official portrait1.jpg
    José Sarney
    21. april 1985
    14. marec 1990
    Stranka narodne obnove (PRN)
    Podpredsednik Brazilije
    32.
    Fernando Collor 1992 B&W.jpg
    Fernando Collor de Mello
    15. marec 1990
    29. december 1992
    Brazilsko demokratično gibanje (PMDB)
    Guverner Alaguasa
    33.
    Itamar Franco (cropped).jpg
    Itamar Franco
    29. december 1992
    31. december 1994
    Podpredsednik Brazilije
    34.
    Fernando Henrique Cardoso (1999).jpg
    Fernando Henrique Cardoso
    1. januar 1995
    31. december 2002
    Brazilska socialdemokratska stranka (PSDB)
    Minister za finance
    35.
    Lula - foto oficial - 05 jan 2007 (cropped 2).jpg
    Luiz Inácio Lula da Silva
    1. januar 2003
    31. december 2010
    Delavska stranka (PT)
    Zvezni poslanec iz Sao Paola
    36.
    Dilma Rousseff 2011.jpg
    Dilma Rousseff
    1. januar 2011
    31. avgust 2016
    Delavska stranka (PT)
    Ministrica-načelnica generalštaba predsedstva republike
    37.
    Michel Temer (foto oficial).jpg
    Michel Temer
    31. avgust 2016
    31. december 2018
    Brazilsko demokratično gibanje (MDB)
    Podpredsednik
    38.
    Jair Bolsonaro em 24 de abril de 2019 (1).jpg
    Jair Bolsonaro
    1. januar 2019
    Zvezni poslanec iz Ria de Janeira

    Glej tudi