Išči

    Slovenski športnik leta

    Slovenski športnik leta, Slovenska športnica leta in slovenska športna ekipa leta so priznanja, ki so vsako leto podeljena na podlagi glasovanja članov Društva športnih novinarjev Slovenije za športne dosežke v preteklem koledarskem letu, od leta 1968.

    Vsebina

    Po letih

    Tina Maze, šestkratna športnica leta
    Petra Majdič, trikratna športnica leta
    Primož Kozmus, trikratni športnik leta
    Peter Prevc, štirikratni športnik leta
    Primož Peterka, dvakratni športnik leta
    Leto Športnik leta Športnica leta Ekipa leta
    1968 Miro Cerar
    Gimnastika
    Vierlandenturnwedstrijden in de RAI, Miroslav Cerar (Joegoslavie) tijdens zijn p, Bestanddeelnr 914-8637.jpg Marijana Lubej
    Atletika
    Marijana Lubej.jpg nagrade niso podeljevali
    1969 Ivo Daneu
    Košarka
    Ivo Daneu 1968.jpg Nataša Urbančič
    Atletika
    Nataša Urbančič.jpg nagrade niso podeljevali
    1970 Miro Cerar
    Gimnastika
    Vierlandenturnwedstrijden in de RAI, Miroslav Cerar (Joegoslavie) tijdens zijn p, Bestanddeelnr 914-8637.jpg Nataša Urbančič
    Atletika
    Nataša Urbančič.jpg nagrade niso podeljevali
    1971 Brane Oblak
    Nogomet
    Branko Oblak 1967.jpg Nataša Urbančič
    Atletika
    Nataša Urbančič.jpg nagrade niso podeljevali
    1972 Danilo Pudgar
    Smučarski skoki
    Nataša Urbančič
    Atletika
    Nataša Urbančič.jpg nagrade niso podeljevali
    1973 Vinko Jelovac
    Košarka
    Vinko Jelovac.jpg Nataša Urbančič
    Atletika
    Nataša Urbančič.jpg nagrade niso podeljevali
    1974 Vinko Jelovac
    Košarka
    Vinko Jelovac.jpg Nataša Urbančič
    Atletika
    Nataša Urbančič.jpg nagrade niso podeljevali
    1975 Bojan Križaj
    Alpsko smučanje
    Mima Jaušovec
    Tenis
    nagrade niso podeljevali
    1976 Borut Petrič
    Plavanje
    Mima Jaušovec
    Tenis
    nagrade niso podeljevali
    1977 Borut Petrič
    Plavanje
    Mima Jaušovec
    Tenis
    nagrade niso podeljevali
    1978 Borut Petrič
    Plavanje
    Ljuba Tkalčič
    Kegljanje
    nagrade niso podeljevali
    1979 Bojan Križaj
    Alpsko smučanje
    Breda Lorenci
    Atletika
    nagrade niso podeljevali
    1980 Bojan Križaj
    Alpsko smučanje
    Mima Jaušovec
    Tenis
    nagrade niso podeljevali
    1981 Borut Petrič
    Plavanje
    Bojana Dornig
    Alpsko smučanje
    nagrade niso podeljevali
    1982 Bojan Križaj
    Alpsko smučanje
    Andreja Leskovšek
    Alpsko smučanje
    nagrade niso podeljevali
    1983 Borut Petrič
    Plavanje
    Lidija Lapajne
    Atletika
    nagrade niso podeljevali
    1984 Jure Franko
    Alpsko smučanje
    Jurefranko.jpg Mateja Svet
    Alpsko smučanje
    nagrade niso podeljevali
    1985 Rok Petrovič
    Alpsko smučanje
    Rok Petrovič.jpg Mateja Svet
    Alpsko smučanje
    nagrade niso podeljevali
    1986 Rok Petrovič
    Alpsko smučanje
    Rok Petrovič.jpg Mateja Svet
    Alpsko smučanje
    nagrade niso podeljevali
    1987 Bojan Križaj
    Alpsko smučanje
    Mateja Svet
    Alpsko smučanje
    nagrade niso podeljevali
    1988 Matjaž Debelak
    Smučarski skoki
    Mateja Svet
    Alpsko smučanje
    nagrade niso podeljevali
    1989 Andrej Jelenc
    Kajak-kanu
    Mateja Svet
    Alpsko smučanje
    nagrade niso podeljevali
    1990 Tomo Česen
    Alpinizem
    Mateja Svet
    Alpsko smučanje
    nagrade niso podeljevali
    1991 Franci Petek
    Smučarski skoki
    Franci Petek.jpg Nataša Bokal
    Alpsko smučanje
    nagrade niso podeljevali
    1992 Rajmond Debevec
    Streljanje
    Rajmond Debevec 2012.jpg Marika Kardinar-Nagy
    Kegljanje
    nagrade niso podeljevali
    1993 Igor Majcen
    Plavanje
    Brigita Bukovec
    Atletika
    nagrade niso podeljevali
    1994 Jure Košir
    Alpsko smučanje
    Jure Košir Zagreb 2009.jpg Britta Bilač
    Atletika
    nagrade niso podeljevali
    1995 Iztok Čop
    Veslanje
    Iztok Čop at the 2012 Olympics.jpg Brigita Bukovec
    Atletika
    nagrade niso podeljevali
    1996 Andraž Vehovar
    Kajak-kanu
    Brigita Bukovec
    Atletika
    nagrade niso podeljevali
    1997 Primož Peterka
    Smučarski skoki
    Primož Peterka 2004.jpg Brigita Bukovec
    Atletika
    nagrade niso podeljevali
    1998 Primož Peterka
    Smučarski skoki
    Primož Peterka 2004.jpg Brigita Bukovec
    Atletika
    nagrade niso podeljevali
    1999 Gregor Cankar
    Atletika
    Metka Sparavec
    Plavanje
    nagrade niso podeljevali
    2000 Rajmond Debevec
    Streljanje
    Rajmond Debevec crop.jpg Špela Pretnar
    Alpsko smučanje
    Špela Pretnar Zagreb 2009.jpg nagrade niso podeljevali
    2001 Andrej Hauptman
    Kolesarstvo
    Alenka Bikar
    Atletika
    nagrade niso podeljevali
    2002 Aljaž Pegan
    Gimnastika
    Jolanda Čeplak
    Atletika
    nagrade niso podeljevali
    2003 Dejan Košir
    Deskanje na snegu
    Jolanda Čeplak
    Atletika
    nagrade niso podeljevali
    2004 Vasilij Žbogar
    Jadranje
    Vasilij Zbogar.jpg Jolanda Čeplak
    Atletika
    nagrade niso podeljevali
    2005 Mitja Petkovšek
    Gimnastika
    Tina Maze
    Alpsko smučanje
    12. Internationale Sportnacht Davos 2014 (15409745166).jpg nagrade niso podeljevali
    2006 Matic Osovnikar
    Atletika
    Matic Osovnikar.jpg Petra Majdič
    Smučarski tek
    Petra Majdič after 2010 Winter Olympics.jpg Iztok Čop in Luka Špik
    Veslanje
    2007 Primož Kozmus
    Atletika
    Primoz Kozmus.jpg Petra Majdič
    Smučarski tek
    Petra Majdič after 2010 Winter Olympics.jpg ACH Volley
    Odbojka
    2008 Primož Kozmus
    Atletika
    Primoz Kozmus.jpg Sara Isakovič
    Plavanje
    Rok Rozman, Tomaž Pirih, Rok Kolander in Miha Pirih
    Veslanje (Četverec brez krmarja)
    2009 Primož Kozmus
    Atletika
    Primoz Kozmus.jpg Petra Majdič
    Smučarski tek
    Petra Majdič after 2010 Winter Olympics.jpg Slovenska nogometna reprezentanca
    Nogomet
    2010 Dejan Zavec
    Boks
    2011 boxing event in Stožice Arena-Dejan zavec X.jpg Tina Maze
    Alpsko smučanje
    12. Internationale Sportnacht Davos 2014 (15409745166).jpg Slovenska nogometna reprezentanca
    Nogomet
    2011 Peter Kauzer
    Kajak-kanu
    Peter Kauzer in military uniform.jpg Tina Maze
    Alpsko smučanje
    12. Internationale Sportnacht Davos 2014 (15409745166).jpg Robert Kranjec, Jernej Damjan, Jurij Tepeš in Peter Prevc
    Smučarski skoki (Ekipa smučarjev skakalcev)
    2012 Anže Kopitar
    Hokej
    2012-12-29 Anže Kopitar 01.jpg Urška Žolnir
    Judo
    Urška Žolnir crop.jpg Iztok Čop in Luka Špik
    Veslanje
    2013 Peter Prevc
    Smučarski skoki
    FIS Sommer Grand Prix 2014 - 20140809 - Peter Prevc 1.jpg Tina Maze
    Alpsko smučanje
    12. Internationale Sportnacht Davos 2014 (15409745166).jpg Slovenska hokejska reprezentanca
    Hokej na ledu
    2014 Peter Prevc
    Smučarski skoki
    FIS Sommer Grand Prix 2014 - 20140809 - Peter Prevc 1.jpg Tina Maze
    Alpsko smučanje
    12. Internationale Sportnacht Davos 2014 (15409745166).jpg Slovenska hokejska reprezentanca
    Hokej na ledu
    2015 Peter Prevc
    Smučarski skoki
    FIS Sommer Grand Prix 2014 - 20140809 - Peter Prevc 1.jpg Tina Maze
    Alpsko smučanje
    12. Internationale Sportnacht Davos 2014 (15409745166).jpg Slovenska odbojkarska reprezentanca
    odbojka
    2016 Peter Prevc
    Smučarski skoki
    FIS Sommer Grand Prix 2014 - 20140809 - Peter Prevc 1.jpg Tina Trstenjak
    Judo
    Tina Trstenjak.jpg Slovenska hokejska reprezentanca
    Hokej na ledu
    2017 Goran Dragić
    Košarka
    EuroBasket 2017 Finland vs Slovenia 37 (Goran Dragić cropped).jpg Ilka Štuhec
    Alpsko smučanje
    2017 Audi FIS Ski Weltcup Garmisch-Partenkirchen Damen - Ilka Stuhec - by 2eight - 8SC8056.jpg Slovenska košarkarska reprezentanca
    Košarka
    2018 Luka Dončić
    Košarka
    Luka Dončić.jpg Janja Garnbret
    Plezanje
    Janja Garnbret 2017 (cropped).jpg Tina Mrak in Veronika Macarol
    Jadranje
    2019 Primož Roglič
    Kolesarjenje
    Primož Roglič (Team Jumbo-Visma, 2019).jpg Janja Garnbret
    Plezanje
    Janja Garnbret 2017 (cropped).jpg Slovenska odbojkarska reprezentanca
    Odbojka

    Večkratni športniki leta

    Št. Športnik (-ica) Leta
    7 Mateja Svet 1984, 1985, 1986, 1987, 1988, 1989, 1990
    6 Nataša Urbančič 1969, 1970, 1971, 1972, 1973, 1974
    Tina Maze 2005, 2010, 2011, 2013, 2014, 2015
    5 Bojan Križaj 1975, 1979, 1980, 1982, 1987
    Borut Petrič 1976, 1977, 1978, 1981, 1983
    Brigita Bukovec 1993, 1995, 1996, 1997, 1998
    4 Mima Jaušovec 1975, 1976, 1977, 1980
    Peter Prevc 2013, 2014, 2015, 2016
    3 Jolanda Čeplak 2002, 2003, 2004
    Petra Majdič 2006, 2007, 2009
    Primož Kozmus 2007, 2008, 2009
    2 Miro Cerar 1968, 1970
    Vinko Jelovac 1973, 1974
    Rok Petrovič 1985, 1986
    Rajmond Debevec 1992, 2000
    Primož Peterka 1997, 1998
    Janja Garnbret 2018, 2019

    Ekipa leta

    Do vključno leta 2005 je bila podeljena ločena nagrada za ekipi v individualnih in moštvenih športih.

    Ločeni priznanji

    Leto Ekipa leta v individualnih športih Ekipa leta v moštvenih športih
    1991 dvojni dvojec (Iztok Čop in Luka Špik) KK Smelt Olimpija
    1992 dvojec brez krmarja (Iztok Čop in Denis Žvegelj) in
    četverec brez krmarja (Jani Klemenčič, Sašo Mirjanič, Milan Janša in Sadik Mujkič)
    Slovenska košarkarska reprezentanca
    1993 kanuisti na divjih vodah (Jože Vidmar, Boštjan Žitnik in Simon Hočevar) Slovenska rokometna reprezentanca
    1994 četverec brez krmarja (Jani Klemenčič, Sašo Mirjanič, Milan Janša in Sadik Mujkič) KK Smelt Olimpija
    1995 kajakaši na divjih vodah (Marjan Štrukelj, Andraž Vehovar in Fedja Marušič) KK Ježica
    1996 četverec brez krmarja (Jani Klemenčič, Denis Žvegelj, Milan Janša in Sadik Mujkič) HK Olimpija Hertz
    1997 kanuisti na divjih vodah (Simon Hočevar, Gregor Terdič in Sebastjan Linke) KK Union Olimpija
    1998 jadralski dvosed razreda 470 (Tomaž Čopi in Mitja Margon) Slovenska hokejska reprezentanca
    1999 dvojni dvojec (Iztok Čop in Luka Špik) Slovenska nogometna reprezentanca
    2000
    2001 četverec brez krmarja (Jani Klemenčič, Milan Janša, Matej Prelog in Rok Kolander)
    2002 ekipa smučarskih skakalcev (Primož Peterka, Peter Žonta, Damjan Fras in Robert Kranjec) Slovenska hokejska reprezentanca
    2003 jadralna posadka razreda 470 (Vesna Dekleva in Klara Maučec) RK Krim Eta Malizia
    2004 dvojni dvojec (Iztok Čop in Luka Špik) RK Celje Pivovarna Laško
    2005 Slovenska košarkarska reprezentanca

    Obetavna športna osebnost

    Leto Obetavna športna osebnost Šport
    2014 Maruša Mišmaš atletika
    2015 Tim Gajser motokros
    2016 Janja Garnbret plezanje
    2017 Luka Dončić košarka
    2018 Tadej Pogačar kolesarstvo
    2019 Kaja Juvan tenis

    Viri